صنعت گردشگری زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی در کیش

سرپرست معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش تقویت و ارتقاء صنعت گردشگری به ویژه ورود گردشگران خارجی به داخل کشور را زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

به گزارش اول هرمزگان، سعید پورعلی سرپرست معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش، در همایش بررسی فرصت‌ها و تهدیدهای گردشگری جزیره که شامگاه پنجشنبه هشتم مهر در سالن ابن سینا، مرکز همایش‌های بین المللی کیش برگزار شد، بر لزوم اهمیت صنعت گردشگری که زمینه ساز اقتصادی مقاومتی در این منطقه است اشاره داشت و گفت: اگر کشور به دنبال اقتصاد مقاومتی است باید صنعت گردشگری و به ویژه ورود گردشگران خارجی به کشور را تقویت کند تا این چرخه با قدرت بیشتری به حرکت درآید.

پورعلی گفت: بیشترین سهم منطقه آزاد کیش در مسیر توسعه و پیشرفت مربوط به فعالان حوزه گردشگری، اقتصادی و سرمایه گذاران است.

وی جزیره کیش را دارای جامعه خصوصی، صنفی و مدنی قوی معرفی کرد و افزود: در جایی که ضعفی در عملکرد و کارآیی دولت وجود دارد با هوشمندی و پیگیری فعالان کیش باید این نقاط ضعف برطرف شود.

سرپرست معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش، گفت: منطقه آزاد کیش باید الهام بخش سایر مناطق باشد و نه اینکه مناطق دیگر الگوی منطقه آزاد قرار گیرند.

وی افزود: منطقه ای که قرار است تا افق ۱۴۱۰ صد هتل با بیش از ۱۴هزار اتاق در آن ساخته شود با منطقه ای که تعداد انگشت شماری هتل در آن وجود دارد قابل مقایسه نخواهد بود.

پورعلی گفت: در جایی که محور و قطب گردشگری منطقه آزاد کیش کلوپ تفریحات دریایی و استفاده از دریا است و یکی ازحوزه های درآمدهای پایدار بخش خصوصی و منطقه آزاد به شمار می‌رود و شباهتی به آن ندارد نمی تواند الهام بخش باشد.

پورعلی به طرح جامع جزیره کیش اشاره کرد و گفت: اگر جزیره کیش به عنوان یک منطقه گردشگری برتر در سطح ملی معرفی شده است به دلیل طرح ‌های جامعی بوده که از قبل انقلاب تا کنون ارائه شده است و در طرح ۸۴ تا ۱۴۰۴ در بازنگری یک افق ۱۴۱۰ به آن اضافه شده و تا ۱۰ سال آینده طرح جامع ۱۳۸۴ به قوت خود باقی است.

وی افزود: طرح جامع ۸۴ جزو طرح‌های برتر جامع شورایعالی معماری و شهرسازی بوده که در بین مناطق آزاد به شورایعالی معماری و شهرسازی راه یافته و به تصویب رسیده است.

پورعلی تصریح کرد: با توجه به شاخص سازی طرح جامع ۶۰ هدف گذاری خرد و ۵ هدف کلان برای سازمان منطقه آزاد کیش تعیین شده و نیاز به بودجه ای ندارد و سازمان می تواند در مسیر اهداف خود حرکت کند.

پور علی افزود: بسیاری از فعالیت‌ها در جزیره کیش بدون مجوز دفتر طرح جامع امکان پذیر نخواهد بود.

پور علی در ادامه به وضعیت گردشگری داخلی در جزیره کیش اشاره کرد و گفت: گردشگری مبتنی بر مجتمع‌های تفریحی، طبیعت، گردشگری اقامتی، گردشگری جوانان، گردشگری ورزشی، گردشگری همایش‌ها و کنفرانس‌ها و گردشگری حلال در سطح جزیره کیش مطلوب است.

وی گفت: یکی از مزیت‌های جزیره کیش گردشگری رویداد محور بوده که شامل همایش، نمایشگاه و جشنواره ها، رویدادهای ورزشی است.

وی عنوان کرد: فضای کسب و کار برای کارکنان مراکز اقامتی دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط با خدمات گردشگری ایجاد می شود

گفتنی است در همایش بررسی فرصت‌ها و تهدیدهایگردشگری جزیره کیش جعفر آهنگران رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، محمد ثاقب فرد سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل، ناصر آخوندی معاون توسعه مدیریت، سعید یکه دهقان مدیر بازاریابی و تبلیغات گردشگری، سید علیرضا علوی رضوی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، روسای اصناف کیش و جمعی از فعالان اقتصادی و گردشگری حضور داشتند.