گزارشی از پانزدهمین جلسه شورای شهر بندرعباس با حضور مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان

اول هرمزگان- پانزدهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور هادی ابراهیمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

به گزارش اول هرمزگان از بندرعباس،  پانزدهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور هادی ابراهیمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

فاطمه جراره رئیس شورای شهر بندرعباس در ابتدای این جلسه با اشاره به روز معلولان اظهار داشت: روز معلولان فقط مختص تبریک گفتن نیست بلکه باید در حوزه عمل و تصمیم گیری‌ها نیز این قشر لحاظ شوند و شهر برای معلولان مناسب سازی شود.

وی افزود: هم اکنون وارد نیمه دوم سال ۱۴۰۰ شده‌ایم و شهرداری بندرعباس باید از هم اکنون به فکر زیباسازی شهر و آماده کردن پارک‌ها و مراکز تفریحی برای جذب گردشگران به ویژه در تعطیلات عید نوروز باشد.

جراره بیان کرد: در بسیاری از موارد در بحث حقوقی احکام زیادی بر علیه شهرداری بندرعباس در محاکم قضایی صادر شده است و این روند در حال ادامه یافتن و افزایش جرایم شهرداری است که باید بپردازد؛ نیاز است تدبیری اندیشیده شود که اختلافات قبل از ورود به محاکم قضایی مصالحه شود و بیش از این خسارت حمل بر شهرداری نشود.

وی عنوان کرد: کاهش هزینه‌های شهرداری امری ضروری و مورد تایید شورای شهر بندرعباس است اما شهرداری باید توجه داشته باشد که این کاهش هزینه‌ها از قشر ضعیف شهرداری شروع نشود و در بحث اضافه حقوق‌ها هم عدالت رعایت شود و فرقی بین نیروهای استخدامی، شرکتی و قراردادی وجود نداشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: خواسته‌ای که همه شهروندان ما دارند و از دغدغه‌های استان است این است که انتظار نداریم که بار اشتغال به دوش شهرداری‌ها بیافتد و با افزایش نیروهای مازاد خدمات شهرداری کاهش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر اداره کار شهرداری‌ها را کمک می کرد قطعا اتفاقات بهتری می‌افتاد و امروز حدود ۱۵۰۰ نیرو مازاد عارض بر شهرداری بندرعباس نبودند و شهرداری بندرعباس می‌توانست خدمات بهتری به شهروندان ارائه کند.

هادی ابراهیمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در این نشست اظهار داشت: اشتغال موضوعی فرا بخشی و فرا دولتی است و مسائل بسیاری در آن دخیل است از این رو تمام دستگاه‌هایی که با فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دخیل هستند در امر اشتغال سهم دارند لذا برای رسیدن به اشتغال پایدار باید همه زمینه‌ها را کنار هم داشته باشیم.

وی افزود: استان هرمزگان در ۲ سال اخیر نرخ بیکاری بالایی را به خود اختصاص داده است و این در صورتی است که ما لقب پایتخت اقتصادی را یدک می‌کشیم اما با نرخ بیکاری به تنهایی نمی‌توان وضعیت اشتغال استان را ارزیابی کرد و باید نرخ مشارکت و نرخ بیمه شدگان را هم لحاظ کرد که از لحاظ نرخ مشارکت هرمزگان ۸ درصد از کشور بالاتر است.

ابراهیمی بیان کرد: نرخ مشارکت نشان دهنده جمعیتی است که در یک جامعه در حال فعالیت اقتصادی هستند؛ ساختار اقتصادی هرمزگان غلبه‌اش بر اشتغال‌های غیر رسمی و خدمات است و در یک سال اخیر به دلیل کرونا بسیاری از فرصت‌های شغلی از بین رفت که با بهبود اوضاع کرونایی وضعیت اشتغال نیز بهتر خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های بزرگی که می‌توانیم در شهر بندرعباس از آن استفاده کنیم طرح مشاغل خانگی است که اجرای آن منجر به افزایش درآمد خانواده‌ها می‌شود؛ از ابتدای سال ۹۰ حدود ۱۵ هزار مجوز در حوزه مشاغل خانگی مجوز اعطا شده است که حدود ۵ هزار نفر در بخش مشاغل خانگی فعالیت می‌کنند و در ۲ سال گذشته حدود ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به این حوزه پرداخت شده است.

وی ادامه داد: پیشنهاد داریم مرکز و نمایشگاه عرضه محصولات تولیدی مشاغل خانگی در شهر بندرعباس ایجاد شود که این امر می‌تواند کاهش هزینه‌های تولید و خدمات را در پی داشته باشد و منجر به افزایش سطح اشتغال محلات شود.

ابراهیمی بیان کرد: مهم‌ترین نیاز امروز استان آموزش است و بنگاه‌های اقتصادی ما باید در بحث مسئولیت‌های اجتماعی به سمت تربیت نیروهای متخصص بروند و ایجاد اشتغال مردم بومی را در دستور کار قرار دهند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان ابراز داشت: باید یک کار فنی در شورا و شهرداری انجام شود و بررسی شود که برای نیروهای مازاد چه زمینه های وجود دارد تا با شیب ملایم بهره وری آنها بالا رود و نگرانی نیز به جهت بیکار کردن آنها ایجاد نشود.

اسماعیل بواشه نایب رئیس شورای شهر بندرعباس در این جلسه با اشاره به انتصابات اخیر در شهرداری بندرعباس گفت: حدود ۴ ماه از انتخاب و ۲ ماه از انتصاب شهردار بندرعباس گذشته است و مقرر بود این شهرداری از وضعیت بلاتکلیفی دوره قبلی و تعیین تکلیف نیروهای مازاد در بیاید اما هنوز وضع همچون قبل است.

وی افزود: ۴ ماه فرصت مناسبی برای به دست آوردن شناخت شهردار از وضعیت شهرداری و چشم‌انداز ۲۰ ساله شهرداری بود اما عزمی در تغییر رویه از سوی شهردار نمی‌بینم و امیدوارم به سرعت این رویه تغییر کند.

بواشه گفت: در حوزه انتصابات نیز شاهدیم انتصاباتی که در شهرداری صورت می‌گیرد با دیدگاه‌های نخست شهردار تفاوت دارد، ایشان گفته بود که در انتصابات از کانون ارزیابی تخصصی استفاده خواهد اما از رئیس شورا می‌خواهم از شهردار بخواهد و سوال کند آیا این انتصابات بر مبنای همان کانون بوده یا سلیقه‌ای انجام شده است.

وی تصریح کرد: در جلسه آینده شهردار در جلسه علنی حضور داشته باشد و در حضور خبرنگاران نسبت به این مسئله توضیح دهد.

فریده عامری عضو شورای شهر بندرعباس نیز در این جلسه اظهار داشت: اداره کار باید نظارت بیشتری بر حقوق‌های معوقه داشته باشد کارگری که ۲ ماه حقوق نمی‌گیرد یعنی ۷۵ روز و اگر یک کارگر ۷۵ روز حقوق نگیرد با مشکلات و معضلات بسیاری روبه‌رو می‌شود اما پیمانکاران با حقوق‌های معوقه و عدم پرداخت بیمه کارگران توسط اداره کار صلاحیتشان تایید می‌شود که لازم است در این امر  توجه بیشتری شود.

احمد کناری نژاد عضو شورای شهر بندرعباس نیز با اشاره به پیشنهاد تشکیل بازارچه‌های محله‌ای بیان کرد: ترسی که وجود دارد موازی کاری‌های مسیر اشتغال است و دستگاه‌های بسیاری در این امر ورود می‌کنند؛ مشکل شهر بندرعباس نبود مهارت جوانان است و جوانان باید مهارت‌های لازم را کسب کنند تا بتوانند به درآمدزایی برسند.

وی افزود: هیچ کس بی استعداد نیست اما جامعه که متشکل از آموزش و پرورش، مساجد و خانواده می شود باید استعدادها را شکوفا کند آمد متاسفانه شاهد دور شدن آنها از رسالت اصلی خود هستند.

یعقوب دبیری نژاد دیگر عضو شورا هم گفت: اشتغال امروز دغدغه پیر و جوان و مسئول و غیرمسئول است و اگر چاره اندیشی نشود باید آن را با شیوع آسیب‌های اجتماعی ببینیم؛ طی سال‌های گذشته نگاه ایجاد اشتغال به شهرداری‌ها بوده است و با سفارشات و فشارهای از بیرون به شهرداری باعث شده چارت شهرداری با نیروی مازاد بسته شود.

وی اظهار داشت: دغدغه ما این است که برداشت غلطی از ماده ۱۶ قانون کسب و کار نشود؛ شهرداری بندرعباس هیچ وقت ممانعتی از بازارچه‌های محلی نداشته است و حتی کمک هم کرده است اما آسیب‌هایی هم متوجه شهرداری می‌شود؛ خواهشی که داریم کمک کنید در آینده شهرداری با چالش روبرو نشود.

دبیری نژاد بیان کرد: در بحث اشتغال به هیچ عنوان دنبال بیکار دیدن جوانان استان‌های دیگر نیستیم اما خواهشی داریم که اگر قرار است قانونی باشد برای کل ‌کشور و صنایع باشد؛ قدم تمام جوانان کشور روی چشمان ما است اما اینکه در بحث بومی و غیر بومی اینطور برخورد شود ما را ناسیونالیست بدانند اما استان همجوار ما مجموعه گل گهر سیرجان در آخرین آگهی استخدام خود فقط جوانان بومی شهرستان خود و یک شهر دیگر را پذیرش کند پذیرفته نیست.

حجت الاسلام والمسلمین احمد عامری عضو شورای شهر بندرعباس نیز تصریح کرد: در شهرداری بندرعباس بیش از هزار نیروی مازاد وجود دارد که نیاز است در تعاملی با اداره کار نیروهای مازاد آموزش ببیند و در حوزه شهری به مردم خدمات ارائه کنند.