مجری اصلاح الگوی کشت، استانداران هستند

معاون وزارت جهاد کشاورزی گفت: مسئول و مجری اصلاح الگوی کشت، استانداران هستند و دبیری آن به جهاد کشاورزی هر استان واگذار شده است.

به گزارش مجله خبری اول هرمزگان؛ علیرضا مهاجر در آیین تجلیل از نمونه‌های کشاورزی هرمزگان اظهار کرد: ۷۵ درصد زمین‌های کشاورزی کشور، زمین‌های کمتر از پنج هکتاری است و طی ۱۰سال آینده ۹۰ درصد اراضی به زیر سه هکتار می رسند که این موضوع یک خطر و تهدید بسیار جدی است.

وی ادامه داد: در زمین‌های کوچک کارهای ضروری مانند، تناوب کشت، تسطیح و آبیاری تحت فشار و مکانیزاسیون قابل اجرا نیست و همه این موضوعات تجمیع اراضی کشاورزی را به یک ضرورت و اولویت مهم و فوری تبدیل کرده است.

مهاجر خاطرنشان کرد: در صورت رفع موانع و اجرای اصلاح الگوی کشت، بسیاری از مسائل مزمن مانند برقراری تعادل عرضه و تقاضا و مدیریت منابع انرژی حل خواهد شد.

معاون وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: اجرای این طرح دست جهاد کشاورزی نیست و سایر بخش‌ها هم باید همکاری کنند و به همین دلیل مسئول و مجری اصلاح الگوی کشت، استانداران هستند و دبیری آن به جهاد کشاورزی هر استان واگذار شده است.

در این مراسم ۴۹ نمونه برتر ملی و استانی در بخش‌های کشاورزی و شیلاتی هرمزگان تجلیل شدند.

افزایش بهره وری، کاهش مصرف آب، دریافت گواهی رعایت حد مجاز آلاینده‌های شیمیایی، رعایت بهداشت در زمین‌های کشاورزی، تولید محصول سالم و مبارزه با آفات و بیماری‌ها از مهمترین شاخص‌های انتخاب برترین‌های بخش کشاورزی و شیلاتی است.