ستاد استانی محرم در هرمزگان تشکیل شد

ستاد استانی محرم ۱۴۴۳ به ریاست مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان و در ذیل آن ۹ کارگروه در راستای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم عزاداری محرم، تشکیل شد.

به گزارش اول هرمزگان به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی هرمزگان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی‌اکبر انصاری‌راد، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، صبح امروز، ۴ مردادماه، در اولین جلسه ستاد محرم‌الحرام ۱۴۴۳، اظهار کرد: با توجه به اینکه در شرایط سخت کرونایی قرار داریم و سال دومی است که با این شرایط به محرم ورود می‌کنیم، باید بتوانیم که هم یک عزاداری سالم با حضور مردم و هیئت‌های مذهبی داشته باشیم و هم پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی مراعات کنیم و جمع این دو مهم یک هنر است.

وی افزود: با تجارب خوبی که از سال گذشته در برگزاری مراسم عزاداری محرم پیدا کردیم، امسال این شرایط فراهم شده که با آمادگی بیشتری مجالس حسینی را برگزار کنیم. گاهی حرف و حدیث‌هایی نیز مطرح می‌شود که سازمان تبلیغات اسلامی و نهادهای دینی می‌خواهند عزاداری‌ها را برگزار کرده و پروتکل‌ها را رعایت نکنند. اما هدف ما این است که عزاداری‌ها را با شور و نشاط به همراه عقلانیت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان تصریح کرد: خط قرمز ما سلامتی مردم است و نمی‌خواهیم کوچک‌ترین مشکلی به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی برای حتی یک نفر ایجاد شود. مسئولیت ستاد برگزاری مراسم محرم و صفر به تبلیغات اسلامی واگذار شده است.

انصاری‌راد عنوان کرد: در رابطه با اهمیت محرم مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) فرموده‌اند: «برخی کارهاست که پرداختن به آن‌ها مردم را به خدا و دین نزدیک می‌کند. یکی از آن کارها همین عزاداری‌های سنتی است که باعث تقرب بیشتر مردم به دین می‌شود. در مجالس عزاداری نشستن، روضه خواندن، گریه کردن، به سر و سینه زدن و مواکب عزا و دسته‌های عزاداری به راه انداختن از اموری است که عواطف عمومی را نسبت به خاندان پیغمبر(ص) پرجوش می‌کند و بسیار خوب است». این سخنان شیوا می‌تواند یک خط مشی برای ما باشد تا محرمی با شور و شعور حسینی برگزار کنیم.

وی عنوان کرد: به موازات ستاد استانی محرم، ستادهای شهرستانی شکل می‌گیرد و ذیل ستاد ۹ کارگروه شامل کارگروه‌های مبلغین، رسانه و فضای مجازی، آموزش، کودک و نوجوان، مسجد، تشکل‌های دینی، بانوان، قرآنیان و اهل سنت تشکیل شده و در راستای هرچه بهتر برگزار شدن مراسم محرم تصمیم‌گیری می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان بیان کرد: هدف اصلی و زیربنایی ستاد محرم تعظیم شعائر حسینی است. مطرح کردن موضوعات اجتماعی همچون خانواده، اعتیاد، مفاسد اخلاقی، ناهنجاری‌های اجتماعی، فرزندآوری و رشد جمعیت کشور در جریان محرم نیز بسیار مهم است.

گفتنی است این دومین جلسه پیرامون برنامه های محرم است که در قالب ستاد محرم در جلسه اول با حضور مدیرکل، معاون و‌کارشناسان فرهنگی و با دستور کار تشریح دستورالعمل ارسالی از مرکز و تعیین کمیته های مربوطه روز یکشنبه یکم مرداد ماه در سالن اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی هرمزگان برگزار شده است.