خورها را باید شُست؛ جور دیگر باید زیست؛

تاثیر منفی روان‌آب‌های فاضلابی بر زیست‌بوم‌‎‎های دریایی خلیج فارس+ فیلم

خورهایی با امتداد زیاد در قلب جنوب کشور که مسئولیت مخدوش کردن چهره کلانشهر بندرعباس و خسارت به زیست بوم‌های دریایی خلیج فارس را بر عهده گرفته اند.

به گزارش مجله خبری اول هرمزگان به نقل از شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زیست بوم هایی که می توانستند جایگاهی زیبا برای پرندگان مهاجر، ظرفیت گردشگری و حتی اقتصادی باشند اما علی رغم این همه ظرفیت به لجن زاری پر از عفونت و بار میکروبی تبدیل شده است.

قطعا وجود برخی از بسترها بر چیدمان شهری و محلی منطقه ای می تواند تاثیر خاص داشته باشد، وجود آبشارها، مناطق سرسبز، شهربازی های منحصر به فرد و حتی طبیعت مصنوعی زیبا، برخی از ویژگی هایی است که می تواند در هویت بخشی به یک منطقه نقش اساسی داشته باشد.

هرمزگان در پیچ و خم موضوعات پیش پا افتاده
استان هرمزگان نیز با توجه به شرایط بالقوه ای که دارد توانسته است با ظرفیت هایی نظیر مناطق تجاری و جزایر گردشگری نام خود را در زمره مناطق مهم و منحصر به فرد کشور ایران قرار دهد اما مرکز این استان با کسب عنوان کلانشهر در پیچ و خم موضوعات پیش پا افتاده قرار گرفته است.

خورهای بندرعباس که به قدمت عمر طبیعی یک انسان و یا شاید هم بیشتر از آن نیز خبر ساز شده اند، امروز با گذشت چند روز از هفته محیط زیست باز هم در صدر اخبار استان هرمزگان قرار دارند.

گویی به قول مسیحی رئیس حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، طاقت مردم از وضعیت نامناسب فاضلاب بندرعباس به سر آمده است و امروز شهروندان بندرعباس یکصدا پایان روان آب فاضلابی را از مسئولان خواستار هستند.

وجود فاضلاب در خورهای بندرعباس از یک سو، و بوی نامطبوع، چهره مخدوش و همچنین سرازیری به سوی ساحل و دریا از سویی دیگر بر آلام بندرعباس افزوده است.

شهروند بندرعباسی در گفت و گو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: دیدن روان آب های فاضلابی در این شهر بندری تصاویر خوشایندی را در ذهن شهروندان ثبت نمی کند.

فاضلاب بندرعباس تصفیه و در اختیار صنایع قرار گیرد
وی با بیان اینکه می توان با تصفیه مناسب فاضلاب در مصارف دیگر استفاده شود، افزود: صنایعی در استان هرمزگان وجود دارند که نیاز اصلی شان آب می باشد که تصفیه سازی و هدایت فاضلاب شهر بندرعباس جهت استفاده در صنایع می تواند اقدامی قابل توجه باشد.

این شهروند بندرعباسی تصریح کرد: متاسفانه شهرستان بندرعباس با این همه ظرفیت های موجود هنوز نتوانسته است از بسترهای امکاناتی شهری به خوبی برخودار باشد و ضعف های زیادی را از دیرباز تا کنون تحمل کرده است.

یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی با بیان اینکه حداقل ترین کار ممکن قرارگیری مسیر خروجی فاضلاب منتهی به دریا از طریق لوله گذاری نیز می توان انجام داد؛ اظهار کرد: با انجام لوله گذاری حداقل دیگر شاهد فاضلاب و استشمام بوی بد آن نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه خورهای موجود در شهرستان بندرعباس برای انتقال روان آب های ناشی از بارندگی ها طراحی و بنا شده اند، افزود: کاربری از این خورها در انتقال پساب فاضلاب به دریا کاری نازیبا و غیر حرفه ای می باشد.

جلوی ورود فاضلاب به دریا گرفته شود
شهروند بندرعباسی همچنین ضمن محکوم کردن ورود پساب به دریا، خاطرنشان کرد: محیط زیست دریایی ما با خطر جدی مواجه است که متاسفانه مسئولان امر در این زمینه شعاری اقدام کرده اند.

وی با اشاره به زیست بوم های دریایی تشریح کرد: هزاران موجود زنده که وجودشان زنجیره حیات طبیعی را تضمین می کند در اعماق دریا و حتی سواحل خلیج فارس مستقر شده اند که با مداخله غیر طبیعی و هدایت روان آب های میکروبی باعث مرگ آنها و حذف گونه های مهم دریایی می شویم.

ورود فاضلاب به دریا موجب موجب کاهش تنوع زیستی آبزیان ساحلی و دریایی می شود
محمدصدیق مرتضوی رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در پاسخ به سوال خبرنگار هرمز مبنی بر اینکه ورود فاضلاب شهر بندرعباس به دریا چه عواقبی برای زیست بوم های دریایی دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه عموما فاضلاب های شهری حاوی مقادیر زیادی ازت، فسفر، مواد معلق، ترکیبات آلی و معدنی مضر هستند، ورود فاضلاب هایی که بطور ناقص تصفیه شده و فرآیند تصفیه آن تکمیل نشده است می تواند موجب کاهش تنوع زیستی آبزیان ساحلی و دریایی، افزایش کدورت و بار مواد آلی آب های ساحلی و بروز پدیده کشند و متعاقب آن مرگ و میر گسترده آبزیان شود.

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در ادامه به صورت مصداقی به خطرات و مشکلاتی که تا کنون از طریق ورود فاضلاب شهر بندرعباس به دریا بوجود آمده است اشاره کرد و افزود: نتایج تحقیقات انجام شده در زمینه کیفیت آب های ساحلی استان به ویژه شهر بندرعباس، بیانگر آلودگی بالای آب های ساحلی شهر بندرعباس است که تحت تاثیر فاضلاب‌های شهری و صنعتی قرار گرفته است.

ایستگاه‌های شنای بندرعباس بار میکروبی دارند

مرتضوی با بیان اینکه با توجه به حساسیت آلودگی شناگاه ها و سواحل بندرعباس و نقش حیاتی آنها در سلامت شهروندان پایش های موردی مستمری در این زمینه انجام شده است، گفت: در این مطالعات سه شناگاه عمده در شهر بندرعباس شامل سواحل سورو، خواجه عطا و پارک غدیر مورد مطالعه قرار گرفته است و در این راستا شاخص های استاندارد بین المللی آلودگی میکروبی شامل تعداد باکتری‌های اشریشیا کولای و انتروکوکوس فکالیس مورد پایش قرار گرفت.

وی سپس با اشاره به میزان بار میکروبی فاضلاب بندرعباس ادامه داد: نتایج این مطالعات نشان داد بار آلودگی میکروبی در فصول مختلف سال بالاتر در ایستگاه های کنار ساحل نسبت به ایستگاه‌های دور از ساحل تفاوت معناداری را نشان دادند و بالاتر از حد مجاز استاندارد قرار داشت.

مرتضوی تاکید کرد: با توجه به نتایج حاصل از این مطالعات، پیشنهاد می‌شود جهت بهبود کیفیت شناگاه‌های شهر بندرعباس سیستم فاضلاب شهری در محالت توسعه نیافته بازبینی و شبکه جمع‌آوری فاضلاب اصلاح شود. همچنین لایروبی مستمری در خورهای موجود متصل به دریا صورت گیرد.

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ، مهترین راهکار پیشنهادی را ضرورت ارتقاء سیستم‌ های تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس و نظارت جدی تر بر روند تصفیه فاضلاب و کاهش بار میکروبی پساب رها شده به دریا عنوان کرد.

انتهای پیام/