کمالی:

بایدن در سفر به منطقه به دنبال عادی سازی روابط عربستان و تل‌آویو است

کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان به اهداف سفر بایدن به منطقه اشاره کرد و گفت: بایدن در این سفر به دنبال عادی سازی روابط عربستان و تل‌آویو است.

به گزارش مجله خبری اول هرمزگان؛ حمید کمالی کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان در گفتگوی رسانه ای اظهار کرد: سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به اسرائیل ، کرانه باختری ، عربستان سعودی نخستین سفر رسمی وی به خاورمیانه از زمان ریاست جمهوری در او است ، بعد از به قدرت رسیدن بایدن اعلام کرد که بن سلمان مسئول قتل خاشقچی است و روابط عربستان و آمریکا در ظاهر رو به سردی گرایید. اما اخیراً بایدن تصمیم گرفت سیاست خود را در قبال عربستان تغییر دهد.

وی افزود: جو بایدن و محمد بن سلمان بنا به دلایل مختلف تلاش در ترمیم روابط خود دارند، هر دو طرف در این دیدار به دنبال اهدافی هستند. بن سلمان در مسیر انتقال قدرت با چالش‌هایی مواجه است با توجه به اوضاع جسمانی سلمان بن عبدالعزیز که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از وخامت اوضاع جسمانی پرده برداشتند بر همین اساس بحث انتقال قدرت در عربستان تبدیل به یکی از موضوعات حساس و پر چالش در این کشور شده است و بن سلمان با دور زدن قوانین خاندان سلطنتی و کودتا علیه شاهزادگان، به منصب ولیعهدی عربستان و رسیدن به قدرت را در این کشور مرهون حمایت‌های دونالد ترامپ است و در مقابل هم تبدیل به ابزار اجرای خواسته ها دولت آمریکا در عربستان و منطقه شده و خزانه دلار و طلا های صعود را به روی ترامپ باز کرد.

کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان ادامه داد: محمد بن سلمان طی ۵ساله حکومت غیر رسمی خود در عربستان با راه انداختن سرکوب و قتل مخالفان و شاهزادگان، شمار معترضان و دشمنان خود را افزایش داده است. یکی از مهمترین چالش های محمد بن سلمان در راه رسیدن به تخت پادشاه عربستان؛ بحران روابط میان وی و آمریکا و شخص بایدن است که در انتقال قدرت در عربستان معمولا دولت‌های مختلف آمریکایی نقش پررنگ داشتند.

کمالی گفت: نکته دیگری که تنش در روابط بن سلمان و بایدن باعث شد عربستان از افزایش تولید نفت امتناع ورزد با توجه به بحران میان روسیه و اوکراین و افزایش قیمت نفت و گاز در اروپا که باعث تشدید بحران شده و تورم بی سابقه ای را در اروپا و آمریکا را رقم زده است. بایدن به دنبال این موضوع است که عربستان با افزایش تولید نفت بتوانند عرضه و تقاضا در بازار بحران‌زده نفت متعادل، و جبران کسری بازار نفت را با عربستان تامین کند.

وی همچنین اضافه کرد: از دیگر اهداف بایدن در سفر به منطقه می توان به عادی سازی روابط عربستان و تل‌آویو اشاره کرد که روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» به این مورد اشاره کرده است با توجه به نا امنی های اخیر در شهرک های صهیونیست نشین و همچنین انحلال در پارلمان این رژیم، سفر بایدن می تواند منطقه نقطه امید برای رژیم صهیونیستی باشد.

کارشناس مسائل سیاسی استان هرمزگان تصریح کرد: تلاش واشنگتن برای حفظ رژیم صهیونیستی هدف و قدرت تمام ساکنان کاخ سفید بوده و بایدن نیز از این موضوع مستثنی نیست.  حمایت آمریکا از تل‌آویو جزو راهبردهای آمریکاست و نیز تاکنون همیشه تداوم داشته است که با میانجیگری باید با سران ریاض در عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی استمرار می‌یابد.

کمالی بیان داشت: هدف دیگر اینکه بایدن به دنبال یک ناتوی عربی در سطح منطقه برای مقابله با ایران و جبهه مقاومت است که در این زمینه دو هدف را دنبال می کند؛ یکی فروش سلاح به گاوهای شیرده منطقه در قالب ائتلاف نظامی منطقه ای و هدف دیگر؛ ایجاد چتر امنیتی مورد ادعای آمریکا است که سیاست‌های مشابه سیاست‌های را دنبال کند.