گزارش عملکرد یکساله دادگستری هرمزگان پیش از خطبه های نماز جمعه بندرعباس؛

از صدور بیش از ۱۴۶ هزار گواهی سوءپیشینه الکترونیک تا ایجاد سازش در ۴۱ درصد از پرونده ها و توقیف ۱۲۰ شناور غیرمجاز صید ترال

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه شهرستان بندرعباس گزارشی از عملکرد دستگاه قضایی این استان ارائه نمود.

به گزارش مجله خبری اول هرمزگان ؛ مجتبی قهرمانی با بیان اینکه دادگستری استان هرمزگان بر اساس آمار ارائه شده از سوی قوه قضائیه طی دو سال اخیر حائز رتبه اول در میان استان های کشور شده است از کسب عناوین برتر توسط دستگاه قضایی این استان در حوزه های مختلف به ویژه حوزه عملکرد و فناوری اطلاعات خبر داد.

وی با تأکید بر اینکه رتبه دادگستری هرمزگان در بحث برخورد با جرایم خشن و همچنین تعیین و تکلیف و فروش کالاهای موجود در انبارهای اموال تملیکی مطلوب است؛ افزود: دادگستری هرمزگان علاوه بر اینکه خودش به دنبال اجرای ایده‌های نو و نوآوری در امور محوله‌اش بوده است ایده‌های بسیاری را نیز به قوه قضائیه ارسال کرده است که یکی از آن‌ها بحث صدور الکترونیکی سو پیشنه بود.

این مقام قضایی تصریح کرد: چنانچه پیش از این برای این امر مردم باید پروسه طولانی‌ای را که بعضا چند روز طول می‌کشید را طی می‌کردند اما با اجرای الکترونیکی این طرح که به صورت پایلوت و اولین بار در استان هرمزگان آغاز شد هم در زمان و هم در هزینه‌های مردم صرفه‌جویی شد و این طرح را به قوه قضائیه هم پیشنهاد دادیم که با موافقت دستگاه قضایی امروز در کل کشور در حال اجرا است و طبق آخرین آمار امسال در سراسر کشور حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار گواهی سو پیشینه آنلاین صادر شده است در حالی که این آمار در استان هرمزگان از ابتدای امسال ۱۴۶ هزار گواهی سوء پیشینه الکترونیک بوده است.

مجتبی قهرمانی در ادامه افزود: در راستای اجرای مفاد سند تحول قضایی و با عنایت به تأکیدات ریاست محترم قوه قضاییه مبنی بر جلوگیری از ارائه آمار صوری و نگهداشت دادخواست ها و شکوائیه ها، دستورالعمل مدیریت ارجاع لحظه ای و آنلاین پرونده ها در شعب دادسرا، محاکم قضایی و شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان صادر شده که با اجرای این طرح در مراجع قضایی استان کارتابل پرونده ها صفر شده است.

قهرمانی با اشاره به تاکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر لزوم حضور میدانی مسئولان قضایی در میان مردم، افزايش رضايتمندی مردم نسبت به دستگاه قضایی استان با راه اندازي “ميز خدمت مراجعان” را یکی از دستاوردهای دادگستری هرمزگان طی سال گذشته عنوان کرد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در مورد اقدامات شورای حل اختلاف استان طی یکسال اخیر نیز اظهار کرد: با عملکرد خوب رئیس و اعضای شوراهای حل اختلاف استان، ۴۱ درصد پرونده های دارای شرایط مصالحه منجر به صلح و سازش شده که از این تعداد ۲۹ پرونده قصاص نیز به سازش منتهی شده است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین، ورود دستگاه قضایی به موضوع ۶۷ هزار تن کاغذ به ارزش ۶۰ میلیون یورو را اقدامی مهم به منظور تأمین نیاز کشور به این کالای مهم برشمرد و بیان داشت: با اقدام دادگستری استان هرمزگان در آستانه برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، نه تنها شاهد کاهش قیمت کاغذ در بازار شدیم بلکه بخش قابل توجهی از نیاز ناشران و چاپخانه ها در مناطق مختلف کشور نیز برطرف شد.

مجتبی قهرمانی از انتقال پرونده مالیاتی ۴۰ شرکت و بنگاه بزرگ اقتصادی به استان هرمزگان در راستای احیای حقوق عامه و با پیگیری دستگاه قضایی خبر داد.

وی با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی هرمزگان به منظور تشویق شرکت‌ها و صنایع بزرگ استان برای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود، اظهار کرد: در حوزه الزام صنایع به عمل به مسئولیت های اجتماعی، کارنامه دستگاه قضایی استان هرمزگان ممتاز است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با اشاره به صدور ۶۳ دستور ویژه و تخصصی توسط رئیس قوه قضاییه در سفر به استان هرمزگان و بیان اینکه ۲۳ مورد از این دستورات مربوط به حقوق عامه بوده است، از ارسال ۲ هزار و یکصد و شصت نامه در این خصوص خطاب به دستگاه ها و نهادهای مختلف با هدف گره گشایی از مشکلات و جلوگیری از تضییع منافع مردم طی یکسال اخیر خبر داد.

وی همچنین یادآور شد: به منظور صیانت از حقوق عامه و تسهیل زمینه فعالیت بیشتر برای صیادان بومی با صدور دستور ویژه قضایی، طی یکسال اخیر ۱۲۰ شناور غیرمجاز صید ترال توقیف شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با تقدیر از همکاری و هم افزایی نماینده ولی فقیه در استان و استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: می توانیم بر اساس هماهنگی، هم افزایی و تعامل، توان و ظرفیت های مختلف را در کنار هم و در راستای رسیدگی به مطالبات مردم قرار دهیم و مطمئناً این امر بسیار اثربخش خواهد بود.

وی در خاتمه با بیان اینکه در دوره تحول و تعالی قوه قضاییه به سر می بریم تصریح کرد، تحول در دستگاه قضایی استان هرمزگان در دستور کار قرار دارد که نتیجه آن رضایتمندی و افزایش اعتماد عمومی خواهد بود.