روایتی از عجیب ترین هماهنگی تاریخ؛

آغاز عملیات تبخیری مردم در هرمزگان؛ قطع مکرر برق بر اساس نوسان مدیریتی در کشور

در حالی با مشکل کاهش بارندگی و کمبود آب در کشور مواجه هستیم که هنوز زیرساخت های اینترنتی در برخی از نقاط کشور حل نشده و قطعی های مکرر برق نیز بلای جان مردم شده است.

به گزارش مجله خبری اول هرمزگان به نقل از شبکه اطلاع رسانی هرمز، تیر و مرداد از ماه هایی در سال می باشد که جنوب کشور را به اوج گرما می رساند و مردم استان های جنوبی از این دو ماه به عنوان پیک گرما در جنوب کشور یاد می کنند.

وجود گرما و شرجی در هرمزگان علی الخصوص در شهرهای ساحلی این استان بر مشقت های ساکنین افزوده است، به طوری که در اواسط روز آنچنان به اوج گرما نزدیک می شوید که برای بازگشت به منزل واجب است لباس هایی که در نیمروز کاری به تن داشته اید را عوض کرده و خود را مورد استحمام قرار دهید.

البته وجود این گرما تاثیرهای مثبتی را نیز به همراه دارد و آن هم نویدبخش رسیدن فصل میوه های تابستانی در این استان است محصولات خوشمزه ای نظیر خرما آن هم با ارقام بسیار متفاوت، انبه و لیمو ترش که شور و شوقی برای مردم این دیار در استفاده از این محصولات تابستانه ایجاد می کند.

این گرمای حاکم، علاوه بر تاثیرات مثبت و منفی، بر عمر مفید تمام عناصر پیرامونی نیز تاثیرگذار می باشد به گونه ای که حتی در تحلیل رفتن بدن انسان ها نیز موثر است و مصداق های واضحی نیز برای تحقق این مطلب وجود دارد.

استان هرمزگان در ۱۲ ماه وجودی سال به نوعی ۹ ماه با گرما همراه است و مردمان این خطه مجبور به استفاده از کولر گازی هستند که در سه ماه پایانی سال نیز می توان گفت هوای این استان بیشتر شبیه به هوای پاییزی کشور است.

وجود گرما باعث شده است که پایتخت نشینان جنوب همواره کولر گازی را همانند چراغ منزلشان روشن نگه دارند و نعمت برق را همانند وجود نعمت آب قدر بدانند.

وابستگی شدید زندگی مردمان جنوب به صنعت برق

زندگی مردم هرمزگان به صنعت برق بسیار وابسته است، به گونه ای که اگر این تکنولوژی را از مردمان این استان خلع نمایند دیگر زندگی انسان ها در این نقطه جغرافیایی قابل تحمل نخواهد بود.

تابستان سال جاری قطعی های مکرر برق در استان هرمزگان به ویژه در شهرستان بندرعباس با اعتراضات شدید مردمی همراه بوده است به گونه ای که در روزهای اخیر این قطعی ها به اوج خود رسیده و مردم در محل سکونت خود تا روزی ۵ ساعت نیز در نوبت های مختلف شاهد این ماجرا هستند.

حیدری یکی از شهروندان بندرعباسی در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: در محدوده محله میدان قدس زندگی می کنیم و بارها شاهد قطعی های مکرر برق هستیم.

۵ ساعت قطعی برق در ۲۴ ساعت شبانه روز

شهروند بندرعباسی افزود: این موضوع در صورتی اتفاق افتاده است که مسئولان استانی طبق اظهار نظرهایشان برای هر محله ۲ ساعت قطعی برق در طول ۲۴ ساعت شبانه روز پیش بینی کرده اند اما از روزهای گذشته تا کنون هم در نوبت بعد از ظهر و هم در نوبت شب مجموعا با ۵ ساعت تحمل بی برقی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه چند روزی هست که از ساعت ۱۲ شب برق را قطع می کنند گفت: هم در ساعت بعدازظهر و هم در ساعت های پایانی شب این امر اتفاق می افتد و ما شهروندان بندرعباسی نمی دانیم چرا این اتفاق در اوج زمان استراحت مردم رخ می دهد.

حیدری با ابراز گلایه از مسئولان رده بالای استان هرمزگان عنوان کرد: حق مردم بندرعباسی با وجود این همه گرمای طاقت فرسا قطعی های مکرر برق نیست این قطعی در ساعات استراحت مردم جفای به حقوق عامه آنها است.

فرزند دو ساله ام از شدت تاریکی خواب نرفت

میرزایی یکی از بانوان شهرستان بندرعباس نیز در این رابطه اظهار کرد: شب گذشته برق محله ما را قطع کردند که فرزند دو ساله ام از شدت تاریکی خواب نرفت و تا زمان وصل مجدد برق بی تابی می کرد و چشم هایش از اشک جاری بود.

بانوی بندرعباسی با اشاره به اینکه مطلع هستم این معضل یک مشکل کشوری می باشد گفت: سهم هرمزگان در این مشکل کشوری نباید ناعادلانه باشد و مردم این استان نسبت به استان های دیگر کشور با مشقت های فراوان آب و هوایی دست و پنجه نرم می کنند.

وی با بیان اینکه تقسیم ساعات خاموشی بر چه اساسی تصمیم گیری شده است تصریح کرد: وضعیت کرونایی هرمزگان از حد قرمز نیز عبور کرده و با توجه به این بیماری قطعی مکرر برق را نیز به مردم هدیه می دهند.

قطعی برق، موتور یخچال را نیم سوز کرد

موسوی یکی از فعالان صنف سوپرمارکت شهرستان بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: قطعی های مکرر برق باعث گردید موتور یخچال نگهداری بستنی نیم سوز شود و به همین دلیل تمام بستنی های موجود در این یخچال آب شد.

وی افزود: شرایط زندگی در جنوب کشور به گونه ای نیست که مسئولان بخواهند هر روز برق منازل و مکان های کسب و کار را قطع نمایند زیرا هم فعالیت های صنفی و هم زندگی مردم به این امر حیاتی وابسته است.

نارضایتی مردم از دولت

عالی زاده از شهروندان بندرعباسی در گفت و گو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: دولت با این اقدام به دنبال مدیریت در مصرف برق بوده یا همانند مسائل و مشکلات توزیع مرغ و گرانی کالا به دنبال ایجاد موج نارضایتی عمومی در جامعه است؟

این شهروند بندرعباسی با بیان اینکه هم زمان با قطعی برق اتصال اینترنتی هم با مشکل مواجه می شود گفت: زیرساخت های اینترنتی کشور خود حاوی کم کاری در این حوزه می باشد حال با قطعی برق بر این مشکل نیز افزوده می شود.

وی با اشاره به فصل امتحانات آنلاین دانش آموزی و دانشجویی گفت: دو فرزند محصل در مقاطع دبیرستان و دانشگاه دارم که قطعی هایی برق و کاهش سرعت اینترنت در نحوه حضور آنها در امتحانات پایانی با استرس همراه بوده است.

عالی زاده همچنین به بیماران بستری در مراکز درمانی و حتی منازل شهری اشاره و خاطرنشان کرد: در وضعیتی قرار گرفته ایم که به دلیل بیماری کرونا بر تعداد افراد استفاده کننده از دستگاه های اکسیژن افزوده شده است که قطعی های مکرر برق پیامدهای زیادی برای آنها به همراه خواهد داشت.

تماس جباری با معاون وزیر نیرو در امور برق

خبرگزای فارس خبری را در این رابطه منتشر کرد که حکایت از این داشت که نماینده مردم غرب هرمزگان روز گذشته در تماس با معاون وزیر نیرو در امور برق، با هشدار نسبت به بحرانی شدن وضعیت هرمزگان بدلیل وابستگی شدید مردم به برق برای گذران زندگی، گفته است: باید درباره وضعیت امروز کشور از پیش تمهیداتی اندیشیده می شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خطاب به معاون وزیر نیرو در امور برق گفت: مردم هرمزگان بدلیل گرمای شدید هوا (بیش از ۴۵ تا ۵۰ درجه) در روز های اخیر در پی بروز خاموشی‌های مدیریت شده از سوی وزارت نیرو در معرض خطر فراوان قرار گرفته و زندگی آنان مختل شده است.

جباری عنوان کرد: باید تمهیداتی اندیشیده می‌شد که امروز کشور در خاموشی فرو نرود و مردم استان‌های جنوبی در اوج بحران کرونا و گرما مجبور به تحمل چندین ساعت بی برقی در طول شبانه روز نشوند.

نماینده مردم بندرلنگه، بستک، کیش و پارسیان در خانه ملت به حائری گفت: خاموشی‌های مدیریت شده برای کاهش بار مصرف شبکه را به استان‌هایی هدایت کنید که تحمل شرایط آب و هوایی آن آسان‌تر باشد چرا که در هرمزگان حتی یک ساعت بی برقی، زندگی مردم را سخت می‌کند و گرفتاری‌های زیادی برای مردم بروز می‌کند.

توافق برای تعیین سقف مصرف در ۳۴۰۰ مگاوات

استاندار هرمزگان گفت: با معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، توافق کردیم سقف برق استان تا حدود سه هزار و ۴۰۰ مگاوات باشد.

فریدون همتی یکشنبه شب پس از بازدید از مرکز دیسپاچینگ شرکت برق منطقه‌ای استان هرمزگان و در جلسه فوق‌العاده به صورت ویدئو کنفرانس با وزارت نیرو با بیان اینکه شرایط هر استان متفاوت است، عنوان کرد: این تفاوت باید در تعیین سهمیه و سقف برق هر استان، رعایت شود و استان‌هایی که تولید برق کافی و نزدیک به مصرف دارند، باید در این شرایط مورد توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد: استان‌های جنوب کشور از جمله هرمزگان از شرایط آب و هوایی گرم و بسیار متفاوت با دیگر مناطق کشور برخوردار هستند و باید توجه داشته باشیم که در این وضعیت آب و هوایی، قطعی برق در استان هرمزگان، برای مردم غیرقابل تحمل است.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه مصرف برق در استان هرمزگان، ترکیبی از مصرف ملی و استانی است، افزود: برخی از وحدهای مصرف کننده در استان هرمزگان، نقش ملی دارند و سهمیه مصرف آنها باید جدا از سهمیه استان، در نظر گرفته شود.

همتی تصریح کرد: از وزارت نیرو انتظار داریم در این زمینه توجه و کمک داشته باشد تا از اختلال جدی در استان، جلوگیری شود.

خاموشی‌ها خارج از اراده استان است

وی با اشاره به ارائه گزارش بخش‌های تولید، انتقال، توزیع و نیروگاه‌های برق استان هرمزگان و وضعیت شبکه سراسری برق کشور که به هم متصل است، گفت: در این زمینه، خیلی از موارد خارج از اراده و اختیارات استان است و قطعی و خاموشی برق توسط شبکه سراسری متصل به همدیگر صورت می‌گیرد.

استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه تلاش ما بر این است که سقف بالایی برای مصرف برق خانگی و صنایع در استان، تعیین و حفظ شود، خاطرنشان کرد: در مذاکره با معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، توافق کردیم سقف برق استان تا حدود سه هزار و ۴۰۰ مگاوات باشد.

مردم رعایت کنند از بحران عبور می‌کنیم

همتی بر ضرورت اطلاع‌رسانی و آموزش در خصوص مصرف بهینه برق تاکید کرد و اظهار داشت: اگر همه مردم به ویژه در ماه تیر، با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برق از جمله با عدم استفاده از کولرهای اضافه، خاموش کردن لامپ‌های اضافه و غیرضروری و روشن نکردن وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف، همکاری لازم را داشته باشند، با قطعی برق مواجه نخواهیم شد.

وی اضافه کرد: زمانی که مصرف بهینه رعایت نشود و همه با هم مصرف بالای برق داشته باشیم، سیستم سراسری شبکه برق دچار اختلال و منجر به قطعی برق خواهد شد.

استاندار هرمزگان بیان داشت: در شرایط خشکسالی و آب و هوای گرم در کشور از مردم می‌خواهیم رعایت و همکاری لازم در مصرف برق را داشته باشند و همه با هم مصرف را مدیریت و صرفه‌جویی کنیم.

با این حال مردم هرمزگان چشم انتظار تحقق وعده های مسئولان هستند تا در این گرمای طاقت فرسا قطعی های مکرر برق باعث نشود که بر آلام آنها افزوده شود.

انتهای پیام/ع